Бања Лука: Компромис о цијени струје

 

Привредници у Републици Српској постигли су компромис са Владом Републике Српске и Електропривредом РС о цијени електричне енергије која ће са 31,3 евра по мегават часу поскупити на 35 евра.
Ова цијена биће на снази у наредних 16 мјесеци и неће се мијењати, договорено је на данашњем састанку у Привредној комори Републике Српске, организованом поводом нових уговора о снабдијевању електричном енергијом у којима су увећане цијене индустријске струје.
Великим потрошачима понуђени су нови уговори који су предвиђали много већа поскупљења, али данас је постигнут договор, те ће чак и ова повећана цијена, бити најнижа у региону, јер у истој категорији у ФБиХ износе око 50 евра, а у Србији 58 евра.
Предсједник Привредне коморе Републике Српске Борко Ђурић рекао да је постигнуто компромисно рјешење и изразио очекивање да ће одређене примједбе привредника бити ријешене у наредном периоду.
– Најважније је да су и једна и друга страна показале разумијевање за сложеност и биће испоштовано што је речено, односно неће бити повећанаја цијене у наредних 16 мјесеци, а убудуће ће се благовремено разговарати прије нове корекције цијена – казао је предсједник Ђурић.
Предсједник Владе Српске, Радован Вишковић изразио је задовољство тиме што је постигнут договор и казао како је и поред повећања цијена електричне енергије међу најнижим у региону.  – Било је примједби на уговоре, а договорено је да оне буду отклоњене. И сама ЕРС, која их је креирала, признала је да неке одредбе нису јасно и концизно креиране – рекао је Вишковић.
Прецизирао је да у Српској има укупно 200 привредих субјеката који су подијељени у неколико категорија, а којима ће бити кориговане цијене – прва су они који су у систему ЕРС, друга они који су изван система, а којима ће цијене бити на бази тржишних, трећа су велетрговине и они ће имати нешто нижу цијену, у четвртој је 28 великих привредних субјеката, а на крају су грађани, јавне установе и предузећа код којих се неће ништа мијењати.
Директор „Арцелор Миттала“ Младен Јелача је казао да су их првобитни уговори „обесхрабрили“, али их је охрабрио данашњи састанак и признање да су нови уговори били пуни нејасноћа.
– Личили су нам на неки вид монополског положаја ЕРС који нам намеће такве услове. Ако смо партнери, тражимо сарадњу и разумијевање привреде као развојне шансе РС – додао је Јелача.
Састанку су присуствовали и министар енергетике и рударства Републике Српске Петар Ђокић и директор Електропривреде Републике Српске, Лука Петровић.

Извор: Привредна комора РС