Бања Лука: Пореска управа омогућила електронско подношење свих захтјева

Пореска управа Републике Српске пустила је у функцију нову услугу, „е-Захтјеви“, којом је омогућила пореским обвезницима да убудуће електронским путем могу поднијети захтјеве за издавање увјерења, поврате пореза, прекњижавање, захтјеве за издавање пореских картица и све друге врсте захтјева једноставним слањем обрасца захтјева на електронске адресе надлежних подручних центара Пореске управе РС, без потребе доласка на шалтере Управе.

Овим је настављен активан рад Пореске управе Републике Српске на унапређењу комуникације са пореским обвезницима увођењем нових електронских услуга, по чему постајемо јединствени и препознатљиви, а које омогућавају комуникацију пореских обвезника и Пореске управе Републике Српске без директног контакта, што је посебно важно у условима актуелне пандемије корона вируса.

Подношење захтјева електронским путем у складу је са Законом о пореском поступку и Законом о општем управном поступку. Процедура је веома једноставна. Обвезник треба да преузме образац жељеног захтјева са интернет странице Пореске управе Републике Српске www.порескауправарс.орг , из рубрике „е-Захтјеви“ која се налази у врху странице, у оквиру које ће обавити све потребне радње на подношењу захтјева. Након преузимања обрасца захтјева, порески обвезник именује, попуњава и потписује предметни захтјев и доставља надлежном подручним центру Пореске управе Републике Српске којем територијално припада, а које се налазе у поменутој рубрици „е-Захтјеви“, у прозорчићу „Попуни образац“.

Захтјеве је могуће доставити и у форми електронског документа потписаног цертификатом за електронски потпис издатим од стране Пореске управе Републике Српске код увођења електронског подношења пореских пријава као и квалификованим електронским потписом издатим од стране других цертификационих тијела. Упутство за именовање електронских докумената и упутства за потписивање докумената коришћењем електронског потписа објављена су у оквиру рубрике „е-Захтјеви“.

Након слања захтјева, обвезник ће добити обавјештење да је исти запримљен, како би био сигуран у ефикасност процедуре, и једина његова обавеза ће бити да лично дође преузети тражени документ у Пореску управу Републике Српске.

Иначе, Пореска управа Републике Српске је до сада урадила много у процесу дигитализације и тако ће наставити и у наредном периоду, јер електронска комуникација са пореским обвезницима скраћује процедуре, смањује трошкове папира, штампања, архивирања, а самим тим и смањује број долазака пореских обвезника на шалтере Пореске управе Републике Српске, чиме штедимо и вријеме и новац пореских обвезника и мислимо на њихово здравље, посебно у садашње вријеме када је актуелна пандемија корона вируса, која захтјева мање контаката и социјалну дистанцу. Зато се с правом може рећи да улагање у електронске услуге, односно дигитализацију институције, није трошак, већ инвестиција.

Извор: Пореска управа Републике Српске