Бања Лука: Привреда све више окренута иновацијама

Привредни сектор у Републици Српској све више се окреће иновацијама као начину унапређења сопственог пословања, те је неопходно успоставити бољу институционалну повезаност привредног са образовним и научно-истраживачким сектором, рекла је руководилац Центра за предузетништво и трансфер технологија Универзитета у Бањалуци Анђела Пепић.
Пепићева је Срни рекла да је привредни сектор до одређеног степена упознат о значају и користи трансфера технологија и знања, те да се привредни субјекти све више укључују у интеракцију са другим актерима у области трансфера технологија и знања.
“Најчешћи облици интеракције су ангажовањем стручњака са различитих факултета и усмјерења, као што су машинство, технологија и електротехника, за потребе рјешавања конкретних проблема у процесима производње у одређеном привредном субјекту, те преузимање технолошких рјешења из партнерских предузећа, најчешће из иностранства”, навела је Пепићева.
Она је истакла да је Центар основан с циљем да се омогући боље повезивање бањалучког Универзитета са привредом кроз трансфер знања и технологија, те унаприједе предузетничке вјештине и знање запослених и студената Универзитета, али и побољша успјех аплицирања за пројекте и реализација пројеката у оквиру постојећих грант програма.
“Управо је Универзитет у Бањалуци препознао да улогу у развоју друштва универзитети играју доприносећи добробити кроз три кључне функције – научно-истраживачки рад и развој, образовање студената и нових генерација стручњака и истраживача, те трансфером знања и технологија са универзитета у привреду”, рекла је Пепићева.
Према њеним ријечима, број патената и захтјева за заштиту интелектуалног власништва, те прихода остварених од лиценци, тренутно су на незавидно ниском нивоу како у Републици Српској и БиХ, тако и у остатку земаља западног Балкана.
“То не значи да потенцијал истраживача у Републици Српској за иновације и развој патената, те иновативних рјешења не постоји. Међутим, истраживачи и иноватори су у већини случајева фокусирани на свој истраживачки и иноваторски рад, односно како пронаћи алтернативна рјешења за постојеће проблеме у процесима, методама, технологијама и друштвеним изазовима”, навела је Пепићева.
Она је упозорила да ни једни ни други у моменту развоја иновативног процеса или производа, не обраћају пажњу на потребу заштите интелектуалног власништва, нити се детаљније удубљују у то шта све тај процес захтијева, док се не суоче с реалношћу процеса патентирања и заштите створеног интелектуалног власништва.
“Управо зато им је неопходна подршка у виду канцеларија или центара за трансфер технологија који ће их упутити у процедуре заштите интелектуалног власништва, те им помоћи приликом процеса тражења партнера за потребе даље комерцијализације заштићеног интелектуалног власништва, односно иновације”, рекла је Пепићева.
Центар за предузетништво и трансфер технологија Универзитета у Бањалуци настао је прошле године трансформацијом Универзитетског предузетничког центра, који је основан 2009. године.
Три основна стуба рада Центра су управљање пројектима, подршка предузетништву и подршка трансферу технологија и знања са Универзитета у привреду.

Извор: СРНА