Бања Лука: Школа за младе фармере

У Центру за органску производњу у Селенчи, од 16. априла до 1. новембра ове године биће организовани тренинзи за стотину младих пољопривредника, органских произвођача из Србије и Босне и Херцеговине.
Како наводе организатори, ова јединствена “школа за младе фармере”, највећа у овом дијелу Европе, реализује се у оквиру међународног пројекта “Подршка активном социјалном укључивању и оснаживању младих кроз развој центра за учење у области еко производње”, чији носилац је Центар за органску производњу из Селенче.
Пројекат финансира Вишеградска група (В4), а једна од најзначајнијих активности је формирање заједничког Центра за учење у области еко производње у региону Западног Балкана и Молдавије.
Млади пољопривредници, који се већ баве овом врстом пољопривреде или намјеравају да покрену органску производњу, едуковаће се према образовној схеми Фармерске школе ФСС (Farmer Field School) и Пословне школе (Business field school BFS), која подразумијева теоријско и практично учење, експериментисање и употребу нових технологија и иновација, како би се унаприједиле њихове вјештине и знања.
Знање и практично искуство у органској производњи пренеће им стручњаци и едуковани тренери, односно ментори. Тренинзи у Селенчи кроз које ће проћи око стотину пољопривредника из Босне и Херцеговине и Србије састојаће се од два сегмента – пољопривредне производње и предузетништва.
Када је о пољопривредној производњи ријеч, области које ће се проучавати у школи за фармере су основе агроекологије, основе биљне производње, биобаште, пчеларство, пољопривреда и рурални развој…
Кроз једнако важан сегмент овог концепта образовања – предузетништво, млади пољопривредници учиће о правним облицима предузетништва са нагласком на пољопривреду, економској анализи пословања, трошковима, цијенама, могућностима финансирања стартапова, пореским питањима, тржишту, могућностима организовања, субвенцијама… Цјеловит предузетнички приступ, уз знања о органској производњи, омогућиће им развој сопствених иницијатива и послова и боље услове за останак и живот у руралним подручјима.
Иначе, један од најважнијих резултата пројекта је пренос искустава и знања земаља В4 у области органске производње младима који желе да почну свој посао у области органске производње, али и промоција и унапређење услова за бављење овом производњом у нашој земљи, Босни и Херцеговини, као и Молдавији.

Извор: екапија