Бијељина: Индустријске зоне мамац за инвеститоре

Због плодних ораница којима располаже пољопривреда је дефинисана као главни правац развоја Бијељине, предвиђено је идејним документом просторног плана овог града. Још један значајан потенцијал који би у будућности требало да доживи већи развој је бањски туризам у Дворовима.
Идејни документ просторног плана, који је израдила Дирекција за изградњу и развој града Бијељине, добио је прву награду у категорији Просторни планови градова и општина на 27. Међународном салону урбанизма одржаног од 8. до 13. новембра у Руми у организацији Удружења урбаниста Србије.
Тежиште развоја Бијељине требало би да иде и у правцу туризма, јер се на подручју овога града налази значајан број заштићених културних, историјских и природних ресурса који су већ на листи националних споменика БиХ, рекао је за еКапију Стеван Чукић, један од координатора на изради просторног плана Бијељине.
– Не смијемо заборавити ни индустријске зоне које се налазе на ивици урбаног подручја, али и представљају озбиљан потенцијал за будући развој привреде. У Бијељини постоје четири индустријске зоне и за све је урађена комплетна просторно-планска документација, односно регулациони планови, тако да не постоје никакве сметње у развоју тих зона. Све се налазе на обилазници, јер смо тиме хтјели да олакшамо њихову доступност што ће утицати на бржи развој.
Како је додао Чукић, просторним планом нису предвиђене нове зоне, те да су се овим планом задржале постојеће које су препознате као потенцијал развој.
– У посљедње вријеме долази до значајног развоја у регијском смислу, односно Бијељина својим положајем привлачи пажњу у ширем простору. Бијељина је једини град у РС који се налази на мјесту спајања двије осовине развоја у РС, односно како је Просторним планом РС утврђено, сјеверна осовина развоја иде од Бањалуке до Бијељине, док је источна од Бијељине до Требиња.
Тренутно је у припреми нацрт просторног плана Града Бијељине, а коначно усвајање, каже Чукић, би могло да буде за неколико мјесеци. Након тога, додаје, слиједи усвајање планова нижег реда – урбанистичког плана града Бијељина и урбанистичког плана насељеног мјеста Јања.
– Како је дефинисано Просторним планом РС, Семберија има највеће површине под ораницама и то је пољопривредно земљиште високе бонитетне класе које се мора заштитити, чувати и најбоље искористити. Бијељина, такође има и добре људске ресурсе с обзиром на то да је у протеклом периоду ово био центар интензивног насељавања, те је дошло до веће експанзије изградње.
Просторним планом РС, као планом вишег реда, предвиђена је траса аутопута у јужном дијелу Бијељине, док је у источном дијелу планирана траса брзог пута, што ће, каже Чукић, додатно повећати потенцијале за будући развој.
– Доста потенцијала је и у греенфиелд и броwнфиелд инвестицијама. У самом градском језгру постоји озбиљна локација за броwнфиелд инвестиције, а ради се о простору касарне. Нашом планском документацијом тај простор је предвиђен за развој друштвене дјелатности будући да Бијељина постаје значајан административни, али и образовни и културни центар који све више привлачи и становништво из локалних општина. Идејним рјешењем предвидјели смо изградњу објеката за високошколске установе, концертну дворану и све остале пратеће садржаје.
Како истиче Чукић, тешка индустрија није предвиђена у овом плану, јер нема ни природних потенцијала, као ни услова за развој такве индустрије.
– У постојећим индустријским зонама углавном је предвиђена лака индустрија и складишни простори. У индустријским зонама су направљене и значајне олаксице по питању добијања урбанистичке документације, како би се подстакли и домаћи и страни инвеститори да улажу у зоне.
Додаје да је и доста тога урађено на опремању грађевинског земљишта, конкретно у Индустријској зони 2, гдје су већ изграђене одређене саобраћајнице и инфраструктура неопходна за будући развој.

Извор: ba.ekapija.com