Домаћи производ тражи инвестиције

„Ако знамо производити обућу за угледне куће са Запада, не видимо разлог да је не почнемо правити и за себе, а затим је понудити и страном тржишту“.
Сматрају то у Фабрици обуће “Бема” из Бањалуке, привредном гиганту који је настао на темељима некадашње “Босне”, а која данас у погонима у Бањалуци и Мркоњић Граду запошљава 1.250 радника, углавном жена.
У питању је једна од ријетких фабрика која је, поред послова за стране купце, успјела да развије и линију властитих производа, који се могу купити у њихове двије трговине, а основна разлика у односу на увозну обућу је та што је цијена мања, а квалитет у најмању руку исти.
Међутим, према ријечима Маринка Умичевића, техничког директора предузећа, имати властити производ није нимало лако, јер да би се правила домаћа обућа, мора се имати новац који је потребно уложити у то.
“Примјера ради, ми направимо сандале за љето, а оно буде кишно. Та сандала остаје. Тако исто направимо и ципеле за зиму, а снијега и падавина не буде. Држава би ову причу требало да подржи на начин да преко ИРБ-а пласира кредите с каматом од два одсто и грејс периодом од најмање пола године, јер новац мора да се уложи у калупе, у репроматеријал, ножеве и слично”, каже он.
bema3 bema5Иначе, пословни резултати остварени у досадашњем дијелу године дају за право Управи да очекује једну од најуспјешнијих од оснивања, јер први пут, захваљујући новим купцима и клијентима, није било прекида производње.
Највећи партнери су иначе “Рико спорт” из Италије, за којег се ради 1.750 пари обуће дневно, затим “Паул Греен”, “Фиделио”, те њемачке фирме “Лоwа” и “Ара”.
Овој фабрици, као уосталом и свим другим у РС, недостаје квалификоване радне снаге па се пуно новца улаже у преквалификацију, доквалификацију и обуку радника, који након што се обуче, углавном иду у иностранство.
“Занат обућара готово да и не постоји. Постоје кожари, текстилци и галантеристи, али то нема пуно везе с обућом. Тражимо да се уведе занимање обућара, које би трајало четири године. Ми смо таоци директора школа. Имају наставнике за текстил и кожу, а за обућаре требају нови наставници и нови предмети, а они не желе да се замјере професорима, док за нове нема новца. Немамо разумијевања ни од стране Министарства, које води своју политику и то га не занима, и овдје Влада РС мора да реагује”, каже Умичевић.
Поред овог, велики проблем који оптерећује пословање “Беме” је и курс марке, који је годинама исти, бројне дажбине и царине на репроматеријал, те трошкови за боловање радника, који су огромни.
“Ако би држава укинула поједине порезе и намете, плате би се могле повећати 30 до 40 одсто. Преко већих плата већа је и куповна моћ, а сами тим и пуњење буџета града, кроз поврат од ПДВ-а. Влада мора да нас ослободи и пореза на плату. Боље је да тих 10 одсто које дајемо њима, дамо радницима”, каже Умичевић.
У будућем периоду планира се увођење друге смјене у оба погона, а што би значило и минимално нових 500 радних мјеста. Ипак, како кажу, то је нешто што не би сами могли реализовати па очекују и помоћ надлежних. У плану је и отварање још једне трговине у центру Бањалуке.
“Бема” је иначе позната по томе што не бјежи од друштвене одговорности и одазива се на бројне апеле спортских друштава и осталих удружења.
Главни су спонзори Кошаркашког клуба инвалида Врбас те рукометног и кошаркашког клуба Борац. Зидови управе се готово не виде од бројних захвалница, плакета и признања, што потврђује горенаведено, а на шта су у овом колективу посебно поносни.
Пажња се посвећује и радницима па су тако, поред топлог оброка и превоза, ове године купљена 432 комплета књига за дјецу радника.

ПРОФИЛ

Назив: “Бема” д.о.о.
Сједиште: Бањалука
Основано: 2004.
Дјелатност: Производња обуће
Број запослених:1.250
Контакт : www.bemadoo.com, 051/466-477

О ПРОЈЕКТУ 50+

Пројекат 50+ покренули су „Независне новине“ и Привредна комора Републике Српске, а у оквиру пројекта промоције домаће производње „Наше је боље“.
Он ће трајати током 2017. године, а планирано је континуирано представљање успјешних приватних предузећа, која послују у нашој земљи, а запошљавају 50 и више радника
Циљ пројекта је представити што више позитивних примјера приватног предузетништва, како бисмо подстакли инвестиције и развојне програме и како би јавност била упозната с пословним могућностима, производним асортиманом или услугама које пружају домаће компаније.
Пројекат се реализује уз подршку и помоћ Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа РС и Министарства индустрије, енергетике и рударства РС.

Извор: Независне новине