Квалитетом мељу конкуренцију

“Житопродуктов” млин својим константним квалитетом “меље” конкуренцију у земљи, па тако овај симбол Крајине и један од већих индустријских гиганата своју причу успјешно наставља да исписује готово седамдесет година.
Као и на многа друга предузећа, ратне године оставиле су посљедице и на млин основан далеке 1948. године, па свој нови живот почиње 2014. године, када га у своје власништво преузима Славиша Крунић, познати бањалучки инвеститор и привредник.
Од те године креће улагање у све сегменте бањалучког млина, што се доказује и преузимањем тржишта за веома кратак период.

zitoprodukt2Данас је у овом предузећу запослено 70 радника, а почетком године закупљен је и млин у Приједору, који је након седам година паузе пуштен у рад. Поред бањалучког и приједорског млина, за потребе “Житопродукта”, услужну мељаву тренутно чине млин Бишћани и Омарска.
“Житопродукт” је за веома кратко вријеме постигао велике резултате на домаћем и иностраном тржишту. Млин располаже изузетно богатим асортиманом, али на првом мјесту истичу квалитет, због чега се њихово брашно истиче од других. Тренутно 70 одсто производње се извози на турско тржиште.
Располаже силосом капацитета 15.000 тона, који је потпуно оспособљен за складиштење житарица, а млински производи се складиште у силосу за брашно капацитета 1.500 тона. Посједују индустријски млин, који за 24 сата може да преради од 90 до 100 тона пшенице. Поред индустријског мљевења, баве се мељавом више врста интегралног брашна, које се одвија традиционалним поступком на млинском камену.
Асортиман фирме чини осам врста брашна, три врсте интегралног брашна и више производа из категорије здрава храна.
“Врхунски квалитет је наш приоритет и основ свега. Уз посебну визију, мисија се успјешно реализује. ‘Житопродукт’ је више пута награђен престижним наградама. Почетком маја добили смо пет златних и једну бронзану награду на Новосадском сајму за квалитет производа. Планирамо наставити овим темпом, јер засад смо по квалитету и броју награда најбољи у Босни и Херцеговини”, кажу у овом колективу.
Као и многи, сусрећу се са бројним проблемима, али поручују како се они уз помоћ квалитетног колектива, сарадника и клијената рјешавају у што краћем року на задовољство свих.
Када су планови за будућност у питању, циљ им је, како кажу, задржати лидерство у квалитету производа, ширење продајне мреже на регион те увођење нових производа из сегмента здраве хране.
Ту очекују помоћ како са локалног, тако и са државног нивоа, поготово у области заштите домаћег производа на тржишту, подршку при извозу, пружање субвенција и финансијску подршку.
“Тренутно сами проналазимо канале продаје на иностраном тржишту, а сматрамо да би држава требало да нам помогне на том нивоу. Надамо се да ће ствари у наредном период да се мијењају”, закључују у “Житопродукту”.

 

ПРОФИЛ

Назив: “Житопродукт”
Сједиште: Бањалука
Основано: 1948.
Дјелатност: прерада житарица
Број запослених: 70
Контакт: www.zitoprodukt.com , 051/425-140

 

О ПРОЈЕКТУ 50+50

Пројекат 50+ покренули су „Независне новине“ и Привредна комора Републике Српске, а у оквиру пројекта промоције домаће производње „Наше је боље“.
Он ће трајати током 2017. године, а планирано је континуирано представљање успјешних приватних предузећа, која послују у нашој земљи, а запошљавају 50 и више радника.
Циљ пројекта је представити што више позитивних примјера приватног предузетништва, како бисмо подстакли инвестиције и развојне програме и како би јавност била упозната с пословним могућностима, производним асортиманом или услугама које пружају домаће компаније.
Пројекат се реализује уз подршку и помоћ Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа РС и Министарства индустрије, енергетике и рударства РС.

Извор: Независне новине