Нова линија повећала производњу и извоз

У жељи да прошире асортиман производа и уведу иновације у обраду и паковање, предузеће „Сезона“ из Фоче аплицирало је на други јавни позив за додјелу грант средстава из Challenge фонда. Пројекат је добио подршку у износу од 49,75% укупне вриједности, док је преосталих 50,25% обезбиједило само предузеће.

Захваљујући овој подршци уведена је производна линија за обраду, сушење и паковање пољопривредних прехамбрених производа, производња и извоз порасли су за 25%, а број запослених је удвостручен. Реализацијом пројекта креирано је најмање 90 додатних радних мјеста у ланцу снабдијевања.

„Инвестирањем у сушару и вакуумску пакерицу наш производ постао је конкурентнији. Планирамо брендирати сопствени сушени производ (гљиве и љекобиље) и изаћи на тржиште са мањим вакуумским  паковањима од 250г- 500г што повећава продајну цијену за од три до пет пута у односу на продају у рифузном стању, а укупан приход већи је за најмање 25%. Посебно је значајно то што смо кроз овај пројекат обезбиједили егзистенцију за 90 нових породице међу којима је велики број повратника и социјално угрожених“, кажу у „Сезони“.

Додају да су само један примјер у низу који потврђује колико је значајна подршка Challenge фонда.

„Нас је Challenge фонд препознао у правом тренутку и олакшао нам да се, након хаварије и стопроцентне штете коју смо имали 2015. године, вратимо на тржиште. Захвални смо на томе, јер је њихова подршка значајно утицала да 2019. година буде и наша најуспјешнија пословна година“, поручују из овог предузећа.

„СЕЗОНА” д.о.о. основана је 2005. године као друштво са ограниченом одговорношћу. Основна дјелатност предузећа је производња, откуп прерада шумских плодова, љековитог и плантажног биља воћа и поврћа. Предузеће је основано са намјером да пласира на тржиште здраву храну која се налази у природи, а за којом је посљедњих неколико година све већа потражња како на домаћем, тако и на страном тржишту.

Настало је на темељима породичног бизниса супружника Гордане и Зорана Чанчар. Тренутно запошљавају 7 сталних радинка, 2 на одређено вријеме, од чега је 6 жена, те око 15 сезонских радника. Фирма је до сада углавном пословала на домаћем тржишту, а ускоро би требало да почну и са извозом.

Захваљујући средствима Шведске агенције за међународни развој и сарадњу – Сида/Амбасаде Шведске у Босни и Херцеговини успостављен је Challenge to Change, C2C, програм. Пројекат проводе Сарајевска регионална развојна агенција СЕРДА и Развојна агенција Републике Српске-РАРС. Партнер у пројекту је и Регион Остерготланд, Источна Шведска. Главни циљ пројекта је јачање привредног развоја у БиХ, као и сарадње Шведске и БиХ.