Приједор: Позив за прикључење иницијативи удруживања у циљу развоја козарства

Подаци показују да је у Републици Српској/БиХ заступљен мали број коза и он се у задњих неколико година све више смањује. Процјењује се да је тренутно бројно стање између 35000 и 40000 хиљада коза. Доминантна раса која се узгаја је домаћа балканска коза, уз алпску и санску расу, које су увежене у мањем броју.
На подручју града Приједора постоје фарме коза и појединци који производе козје млијеко и прерађују га, те своје производе пласирају на тржиште. Више је узгајивача који имају стадо до 10-так коза чије производе користе за своје потребе. Поред друштвених и економских фактора који су утицали на пад броја коза, главни разлог за практичну елиминацију узгоја коза у земљи била је забрана држања коза на пашњацима која је донешена средином 50-их година прошлог вијека. Према службеним подацима ова забрана је резултирала смањењем броја грла коза са 1,8 милиона на 218 хиљада непосредно у првих неколико година након доношења забране.
Крстина Бојић из Томашице у околини Приједора, студирала је на Пољопривредном факултету на Универзитету у Бањој Луци, и крајем октобра прошле 2017. године стекла звање дипломираног инжењера Пољопривреде за анималну производњу–сточарство. У току активног тражења посла преко Завода за запошљавање-филијала Приједор учествовала је у неколико радионица које је организовао Центар за информисање, савјетовање и обуку (CISO). У току једне од тих обука, добила је информацију да Агенција за економски развоја града Приједора – ПРЕДА, нуди могућности обуке из области припреме развојних пројеката и пословног планирања. Након конкурисања и обављеног интервјуа, почела је да похађа обуке у Агенцији ПРЕДА са ментором Зораном Димитријевићем. Крстина каже да су јој утисци о самој обуци врло позитивни. Стекла је нова познанства, људи који раде у Агенцији су доста љубазни и дружељубљиви и настоје да јој објасне све што треба да зна. Начин учења и пројектног рада у Агенцији, из различитих области, укључујући и њену струку – пољопривреду ће јој значајно доприњети у даљем стучном усавршавању и стицању нових знања и метода рада које ће примјењивати и развијати у својој каријери.
На основу професионалних афинитета Крстине у Агенцији је осмишљена обука којом се на интерактивни начин радило на истраживању, анализи и дефинисању могућности развој козарства у граду Приједору. Град Приједор и регион имају све предуслове за успјешно развијање козарства. Блага клима погодна је за производњу јефтине сточне хране доброг квалитета што погодује развоју ове пољопривредне гране. Управо најважнији фактор који највише утиче на сам процес производње у козарству је исхрана.
Крстина се бави узгојем коза на свом имању већ двије године и у томе јој помаже њезин отац. Све је почело током изучавања предмета ”Козарство” на другој години факултета када се заинтересовала се за ту област и добила жељу да се почне бавити узгојем коза. Почела је са једном козом, а сада на њеној мини фарми тренутно борави 6 коза, један јарац и 13 јарића. Узгојне расе су алпина и домаћа балканска коза. Планира да и даље проширује стадо и у складу са могућностима да прерађује козје млијеко у сир, сурутку и јогурт, те своје производе успјешно пласира на тржиште. Много је завољела овај посао и ужива у томе што ради. Труди се да пружи козама максималан комфор, удобност и слободу кретања. Посвећује им велику пажњу, а тако и козе како каже, узвраћају своју љубав на њихов својствен начин. Са оваквим приступом према њима, када су козе срећне и задовољне, онда су и њихови производи далеко квалитетнији и здравији.
”Љубав према ономе чиме се бавите је кључ успјеха у том послу.” – наглашава Крстина.
Крстина у даљем периоду ће интезивно радити на развоју своје фарме али има жељу да ради и на могућностима умрежавања са људима који имају иста интересовања као и она. Кроз умрежавање и заједнички наступ према доносиоцима одлука лакше ће се постићи да се они који већ узгајају одређени број коза подстакну да проширују стадо и самим тим повећавају и капацитет производње, али и да се промовише козарство и подстакну млади људе да се баве овом граном сточарства. Као крајњи циљ је формирање што већег броја фарми коза, њихово удруживање и производња заједничких производа, промоција и дистрибуција на тржиште.
У том циљу позивамо све људе са подручја града Приједора који се баве козарством и оне који то планирају да попуне Могућности развоја козарства – чланак и анкетни упитник и прослиједе га на емаил адресу krstina.bojic@gmail.com

Извор: ПРЕДА-ПД