Сутјеска развија туристичку понуду

Национални парк “Сутјеска” постављен је на путању развоја, просперитета и заштите и његов стари сјај ће се ускоро вратити, поручили су из Управе парка.
“Моја мисија је враћање старог сјаја НП Сутјеска, те у плановима које имам, ову установу видим у врху свјетских елитних дестинација. Планирамо изградњу здравствено-туристичког центра, који би по свим елементима које парк посједује био специфичан”, каже директор Дејан Павловић.
Много је тога, према његовим ријечима, што најстарији и највећи национални парк у БиХ издваја од осталих, а то се прије свега огледа у природним богатствима.
“Имати на веома малом мјесту прашуму Перућицу, највећи врх БиХ Маглић, водопад Скакавац, који је висок преко 70 метара, осам глечерских језера, идеалан спортско-рекреативни центар с једним од највећих отворених базена у Европи, чија је површина 16.000 квадратних метара. И многе друге благодати имамо само на Тјентишту”, каже Павловић.

np-sutjeska3 np-sutjeska
Национални парк као предузеће основано је још 1962. године, а запошљава 75 људи, који се углавном баве заштитом природних вриједности, културно-историјских и других добара, презентацијом и популаризацијом парка. Први пут након много година пословни резултати су позитивни, што је, сматрају, резултат преданог рада менаџмента. Своју визију су засновали на фундаменталним вриједностима НП Сутјеска, које представљају основу даљег развоја. Национални парк “Сутјеска” кроз очување природног и културно-историјског насљеђа врши промоцију и управљање туристичким и рекреативним потенцијалима, те доприноси локалном и регионалном друштвено-економском развоју.
Бројни проблеми оптерећују рад и пословање парка, од оних природних па до финансијских. Развој је, кажу, ограничен на туризам, а инфраструктура није развијена па је и приступачност слабија, а нема ни великих пројеката.
“Држава би могла да помогне у равномјерној расподјели финансијских средстава, те да користи неколико могућности финансирања, попут јавног буџета, концесије или уговора о донацијама. Са друге стране, локална заједница, по важећој законској регулативи о заштићеним подручјима, треба да у складу с могућностима у одређеном износу финансира заштићено подручје”, сматра Павловић.
Када су планови за будућност у питању, они се прије свега односе на заштиту природног и културно-историјског насљеђа НП Сутјеска, одрживо коришћење природних ресурса, јачање потенцијала управе, развој туризма и на крају успостављање механизама за одрживо управљање парком.

 

ПРОФИЛ

Назив: Национални парк “Сутјеска”
Сједиште: Тјентиште
Основано: 1962.
Дјелатност: Заштита природних вриједности и популаризација
Број запослених: 75
Контакт: 058/233-102
www.npsutjeska.info

О ПРОЈЕКТУ 50+  50
Пројекат 50+ покренули су „Независне новине“ и Привредна комора Републике Српске, а у оквиру пројекта промоције домаће производње „Наше је боље“.
Он ће трајати током 2017. године, а планирано је континуирано представљање успјешних приватних предузећа, која послују у нашој земљи, а запошљавају 50 и више радника.
Циљ пројекта је представити што више позитивних примјера приватног предузетништва, како бисмо подстакли инвестиције и развојне програме и како би јавност била упозната с пословним могућностима, производним асортиманом или услугама које пружају домаће компаније.
Пројекат се реализује уз подршку и помоћ Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа РС и Министарства индустрије, енергетике и рударства РС.

извор: Независне новине