Бања Лука: Утврђен Приједлог Закона о самосталним предузетницима
Влада Републике Српске утврдила је на 83. сједници у Бањалуци, Приједлог Закона о самосталним предузетницима. У Републици Српској је на снази Закон о занатско-предузетничкој дјелатности, а примјеном истог, уочени су недостаци важећих законских рјешења, те је Министарство привреде и предузетништва предузело низ активности на изради текста Приједлога Закона о самосталним предузетницима, приликом чега је промијењен назив закона из разлога сврсисходности. Циљ доношења овог закона је развој и унапређивање пословања самосталних предузетника, развој и очување занатских дјелатности. Законом се уређују: пословна обиљежја, регистрација и вођење регистра предузетника, занатске дјелатности и организовање предузетника. Након што је Народна скупштина Републике Српске одлучила да се Нацрт закона о самосталним предузетницима упути на јавну расправу и спровођења исте, Министарство привреде и предузетништва је сачинило извјештај о резултатима јавне расправе са мишљењима и приједлозима изнесеним у тој расправи. Након разматрања свих датих приједлога и сугестија, у тексту Приједлога закона у односу на Нацрт закона извршене су корекције у већем броју чланова. Основне разлике у односу на Нацрт су:
- Задржава се концепт додјеле статуса традиционалног заната, који је прописан и у важећем закону.
- Tаксативно сe наводe активности које се сматрају обављањем нерегистрованог рада, са циљем ефикаснијег инспекцијског надзора над лицима која на тржишту наступају без регистрације код надлежног органа, и као такве чине дио сиве економије.
Осим наведеног овим приједлогом закона предлаже се сљедеће:
1) Увођење могућности за пренос обављања дјелатности са једног на друго лице.
2) Рјешава се питање привременог и трајног наставка обављања дјелатности након смрти предузетника.
3) Јачање коморског система предузетника у циљу стварања снажније организације која може боље да заступа интересе и пружа подршку предузетницима.
4) Дефинисање да се једно лице може једном регистровати као предузетник.
5) Уводи се могућност стицања статус традиционалног заната, који у односу на садашње рјешење поред предузетника, могу стећи и привредно друштво, удружење и задруга.
6) Увођење могућности да свим предузетницима, помоћ у пословању могу пружати чланови породичног домаћинства који су старости од 15 до 18 година, чланови који су редовни ученици средње школе односно редовни студенти до 26 године старости и чланови који су корисници пензије.
7) Увођење могућности за периодично пословање, а што представља повећање трајања сезонског пословања са шест на девет.
8) Програме за мајсторски испит доноси Министарство просвјете и културе на приједлог Завода за образовање одраслих.
9) Укида се заједничко (ортачко) обављање дјелатности због проблема који су чести код прекида пословања.
10) Укида се регистрација припремних радњи.
Приједлогом закона је предложено да ће Министар у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу закона донијети подзаконске акте чије је доношење предвиђено законом, као и да ће АПИФ уз сагласност министра у року од шест мјесеци од дана ступања на снагу овог закона донијети Правилник о централном регистру предузетника. Министарство је добило позитивна мишљења Министарства финансија, Министарства правде, Министарства за европске интеграције и међународну сарадњу и Републичког секретаријата за законодавство и осталих релевантних органа, организација и субјеката. За реализацију овог Закона нису потребна додатна финансијска средства.
Извор: Министарство привреде и предузетништва РС