Бања Лука: Јавни позив за додјелу бесповратних средстава за увођење и сертификацију система квалитета у привредним друштвима
На основу Уговора закљученог између Њемачког друштва за међународну сарадњу (GIZ) GmbH и Привредне коморе Републике Српске, број 83263799, а у оквиру Споразума о техничкој сарадњи између Савезне Републике Њемачке и Владе Босне и Херцеговине, те Споразума између GIZ GmbH и Делегације Европске уније, везаног за пројекат „Опоравак МСП у подручјима погођеним поплавама и јачање њихове конкурентности на основу партнерстава за локални економски развој“ од 17. децембра 2015. године,
Привредна комора Републике Српске расписује
ЈАВНИ ПОЗИВ
за додјелу бесповратних средстава за увођење и сертификацију система квалитета у привредним друштвима
у оквиру Пројекта EU ProLocal – Јачање извозних капацитета МСП металског сектора
I
Пројекат суфинансира Европска унија у оквиру заједничког програма Европске уније и Владе Њемачке за локалну самоуправу и економски разој у БиХ – EU ProLocal. Укупна вриједност овог пројекта износи 219.181,44 КМ, а циљ је унаприједити капацитете МСП у металском сектору за наступ на ино тржишту, те подигнути ниво конкурентности привредних друштава у сектору металске индустрије.
Пројекат подршке намјењен је повећању конкурентинсти малих и средњих привредних друштава из металопрерађивачког сектора, за финансирање процеса увођења и сертификације стандарда квалитета.
Једна од активности Пројекта подршке је и финансирање минимално пет привредних друштава из сектора металопрераде за процес припреме и сертификације стандарда квалитета.
Основни услови за додјелу бесповратних средстава из Пројекта Јачање извозних капацитета МСП металског сектора су:
- да је привредно друштво регистровано на подручују које покривају партнерске општине Пројекта, Приједор, Дервента и Лакташи, као и на другим прихватљивим подручјима ЕУ ProLocal програма бесповратне помоћи на територији Републике Српске (Прњавор, Градишка, Козарска Дубица, Србац и Теслић)
- основну дјелатност обавља у сектору металопрераде (шифра дјелатности 24 – Производња основних метала; 25 – Производња монтажних металних производа, осим машина и опреме; 27 – Производња електричне опреме; 28 – Производња машина и опреме; 29- Производња моторних возила, приколица и полу-приколица; 33 – Преправка и инсталација машина и опреме);
- Припадати категорији МСП (категорија МСП дефинисана у складу са препорукама ЕУ 2003/3615 Службени гласник ЕУ Л123/36 из 2003);
II
Привредно друштво – корисник средстава подноси Пријаву за кориштење средстава на прописаном обрасцу (Прилог I)
Уз пријаву за кориштење средстава из Пројекта подршке, доставља се сљедећа документација:
- Три понуде за процес припреме и увођења система квалитета, уз навођење разлога за одабир одређеног даваоца услуге;
- Три понуде за сертификацију система квалитета, уз навођење разлога за одабир одређеног даваоца услуге;
- Увјерење да је привредни субјект измирио све пореске обавезе. Увјерење не може бити старије од три мјесеца.
Пријаве се подносе седам дана од дана објављивања Јавног позива, односно од 27.07.2018. године до 03.08.2018. године.
Након оцјене пристиглих пријава Прoјектни тим, на основу дефинисаних критеријума, врши одабир корисника средстава и благовремено обавјештава привредна друштва о резултатима оцјењивања.
III
Пројекат “Јачање извозних капацитета МСП металског сектора” дјелимично је финансиран Инструментом за претприступну помоћ (ИПА II) и као такав ослобођен је од плаћања ПДВ-а, а према “Инструкцији о поступку остваривања царинских и пореских ослобађања у складу са Оквирним споразумом између БиХ и Европске комисије о аранжманима за спровођење финансијске помоћи Уније Босни и Херцеговини у оквиру Инструмента претприступне помоћи (ИПА II)” (“Сл. гласник БиХ” бр. 91/15).
Привредна комора Републике Српске ће након одабира корисника средстава доставити Потврду за ослобађање од плаћања увозних дажбина и ПДВ-а при увозу робе и за ослобађање од плаћања ПДВ-а и других индиректних пореза при набавци добара и услуга у БиХ у оквиру пројекта који се финансира из ИПА II фонда у складу са Оквирним споразумом ИПА II („Сл. Гласник БиХ – Међународни уговори“ број 6/15), кориснику средстава и одабраном даваоцу услуга за уводјење и сертификацију стандарда квалитета.
Процес увођења и сертификације стандарда квалитета за одабране кориснике средстава мора бити завршен до 15. октобра 2018. године.
ИВ
Пријаве се предају у затвореној коверти путем поште или предајом у Привредну комору Републике Српске, Ул. Ђуре Даничића 1/II, 78000 Бања Лука, са назнаком „Пријава на Јавни позив за додјелу бесповратних средстава за увођење и сертификацију система квалитета у приврдним друштвима у оквиру Пројекта EU ProLocal – Јачање извозних капацитета МСП металског сектора. Непотпуне пријаве неће се разматрати.
Надзор над реализацијом и намјенским кориштењем подстицајних средстава вршиће Привредна комора Републике Српске.