Бања Лука: Без договора о најнижој плати

На сједници Економско-социјалног савјета Републике Српске у Бањалуци социјални партнери-Влада Српске, послодавци и синдикалци јуче нису постигли договор о висини најниже плате у Српској за наредну годину.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић рекао је новинарима да није реалан приједлог синдикалаца да то буде износ од 418 КМ, или 50 одсто просјечне плате за протеклу годину /836 КМ/.
“Ипак треба ићи ка тој бројци и то је ствар преговора и анализа. Сада је тешко било очекивати коначну одлуку о висини најниже плате, али Влада је опредијељена да јача економију и реални сектор из чега се могу црпити аргументи за повећања”, рекао је Савановић.
Он је додао да социјални партнери на овом плану иду према томе да компромисом дођу до реалних рјешења.
“Имамо повећање БДП-а, индустријске производње, извоза и слично. То су економски показатељи и најнижа плата ће бити већа, али ја не знам још за колико. Наредни мјесец имаћемо спремне податке и доћи до свима прихватљивих рјешења”, рекао је Савановић.
Он је додао да ће смањење пореза и доприноса бити озбиљно размотрено, те да нема озбиљних препрека постизању договора у вези са општим колективним уговором.
Када је ријеч о послодавцима који исплаћују плате, а не измирују доприносе, Савановић је рекао да они морају бити мета пореских и инспекцијских органа Српске како би се поштовали закони.
“То треба сасјећи у коријену и уз повећање одговорности послодаваца, али и радника који то треба да пријављују”, рекао је Савановић.
Он је поновио да је опредјељење Владе да се не запошљавају људи у администрацији како би се усмјерили у реални сектор, који треба ојачати.
“Ниска примања, неразвијена економија и одлазак младе радне снаге су производ постратног стања и неуређености политичког простора”, рекао је Савановић.
Предсједник Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић рекла је да је приједлог синдиката да најнижа плата за наредну годину буде 418 КМ минимум испод кога неће ићи, јер Српска биљежи раст БДП-а, индустријске производње и слично.
“Све испод било би биједно. Простора за повећање има и нећемо да се о томе двије године прича, ништа конкретно не ради, а млада и квалитетна радна снага одлази. Наставићемо преговоре”, поручила је Мишићева, која је предсједавајући Економско-социјалног савјета.
Она је додала да је повећање најниже плате један од начина како задржати радну снагу у Српској, те да би понуде о повећању од пет, 10 КМ биле увредљиве.
“Најнижу плату прима 15.000 људи, а 163.785 радника ради за износ од 285 до 830 КМ, односно за мање новца од просјечне плате, што је фрапантно”, рекла је Мишићева.
Она је додала да је проблем што и даље нису потписани општи колективни уговор и грански колективни уговори, те да ће се овим и питањима најниже плате конкретније расправљати на наредној сједници Економско-социјалног савјета, 17. новембра.
Потпредсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске Дејан Мијић рекао је да ће се разговори о најнижој плати за наредну годину наставити с циљем да се радницима повећа стандард живота, а фирмама конкурентност на тржишту.
“До повећања може доћи ако се спроведу комплетне реформе и смање порези и доприноси. Спремни да за сврху повећања плата радницима усмјеримо онолико новца колико буду смањени порези и доприноси”, рекао је Мијић.
На сједници Економско-социјалног савјета било је ријечи о именовању чланова експертског тима за анализу примјене Закона о раду у Републици Српској.
Сједници су присуствовали и представници Министарства финансија Српске и челни људи Уније удружења послодаваца Српске.
Економско-социјални савјет у складу са чланом 127 Закона о раду утврђује приједлог одлуке о висини износа најниже плате за наредну годину у посљедњем кварталу текуће за наредну годину.
Тренутни износ најниже плате од 395 КМ Савјет је утврдио у посљедњем кварталу 2016. године. Извор: СРНА