Бања Лука: Електронским картицама против рада на црно

Правилник о електронској идентификационој картици за раднике, који је објављен у Службеном гласнику РС, ступиће на снагу 1. фебруара 2018. године, и омогућиће бржу, ефикаснију и једноставнију процедуру контроле пријављених радника.
Наиме, након ступања на снагу тог Правилника биће потребно провести поступак јавне набавке идентификационих картица, из средстава предвиђених Одлуком о одређивању приоритетних пројеката из програма јавних инвестиција РС за финансирање из буџета у 2017. години, који је усвојила Влада РС. Када буде окончан поступак јавне набавке идентификационих картица, који ће проводити Министарство финансија РС, почеће се са имплементацијом, односно креирањем и издавањем тих картица за раднике.
Иначе, Правилник је базиран на Закону о измјенама и допунама Закона о пореском поступку и дио је сета закона којима се спроводи реформа привредног система у Републици Српској са првенственим циљем сузбијања „сиве економије“. Увођење електронске идентификационе картице је једна од мјера у функцији остваривања наведеног циља.
Правилником је прописано да је сваки радник дужан да електронску идентификациону картицу има у току радног времена, те да омогући овлашћеним лицима у поступку инспекцијског надзора увид у картицу. У случају да је радник не посједује, ствара се законска претпоставка да се ради о „раду на црно“, чиме су испуњени услови за предузимање законских мјера према контролисаном субјекту (издавања прекршајног налога и изрицање мјере забране обављања дјелатности). Како је наведено у Правилнику, Пореска управа издаје електронску идентификациону картицу за сваког регистрованог обвезника доприноса, односно радника који са послодавцем има закључен уговор о раду, а након извршене регистрације у Јединственом систему и то на захтјев послодавца у име радника приликом подношења пријаве у Јединствени систем. Пореска управа неће издати електронску идентификациону картицу обвезницима доприноса који се региструју у Јединствени систем привремено на основу уговора о пробном раду, уговора о привременим и повременим пословима, те сличних уговора којима физичко лице обавља одређени рад, под условом да тај рад не траје дуже од 15 дана.
Такође, наведено је да трошкове првог издавања електронских картица сноси Пореска управа, односно Министарство финансија РС, док трошкове сваког наредног издавања картице сноси послодавац и они износе 10 КМ по картици. Прописано је и да у случајевима губитка, уништења или промјене података на картици трошкови издавања електронске идентификационе картице падају на терет обвезника доприноса, односно радника. Поред тога, треба нагласити и да је Правилником дефинисано да је послодавац приликом одјаве радника дужан вратити Пореској управи РС издату електронску идентификациону картицу.
Иначе, електронска идентификациона картица ће имати облик правоугаоника, формата 8,5*5,4 цм, израђена од ПВЦ материјала, са интегрисаним чипом. На предњој страни картице ће се налазити име и презиме радника, његова фотографија, матични број, подаци о полу и датуму рођења, док ће се на полеђини налазити подаци о послодавцу, о радном мјесту, датум издавања, датум важења, подаци о издаваоцу картице, као и потпис радника.

Извор: Пореска управа РС