Бања Лука: Мјерама у шест сектора до бољег пословног амбијента

Влада Републике Српске и пословна заједница активно раде на смјерницама за развој привреде Српске, што је договорено у меморандуму који су двије стране потписале крајем прошле године, пишу “Независне новине”.
У нацрту смјерница за развој привреде Републике Српске, који је у посједу тог листа, идентификовани су циљеви, ограничења и мјере за шест сектора, чијом би реализацијом дошло до бољег пословног амбијента, већих плата и бољег животног стандарда.
Ријеч је о секторима пољопривреде и прехрамбене индустрије, дрвопрерађивачке индустрије, сектору информационо-комуникационих технологија /ИКТ/, туризму, металској и електро-индустрији, као и сектору текстила, коже и обуће.
Заједничке мјере за њих све су смањење опорезивања рада, подстицаји за нова радна мјеста путем пројеката Свјетске банке, реформа завода за запошљавање, реформа образовања, пореске олакшице, подстицаји за реинвестирање, реформа инспекције и промоција добрих примјера у медијима.
За област пољопривреде се предлаже увођење информационог система за идентификацију парцела и система за идентификацију животиња, те увођење подстицаја по грлу и хектару усвајањем новог закона о подстицајима.
Подстицаје би, према нацрту смјерница, требало дати и прерађивачима када купују домаћу сировину, а паралелно с тим средити стање у ветеринарској служби, те увести дестимулативну пореску политику за земљу која се не обрађује.
Када је ријеч о ИКТ сектору, предлаже се покретање државних ИТ пројеката које би реализовале искључиво домаће компаније, а које би тај производ касније могле продати и у иностранству, а једна од мјера је и оснивање новог министарства које би било задужено само за ову област.
Што се тиче туризма, у нацрту смјерница за развој привреде наводи се да изузетан природни потенцијал треба ставити у функцију туристичке понуде и ускладити га с модерним захтјевима свјетског тржишта.
У документу се додаје да туристичка понуда није увезана, да се не прате свјетски трендови и да нема ни довољно контроле инспекцијских органа.
“Износ боравишне таксе није адекватно употријебљен у доста локалних заједница. Износи који се додјељују локалним заједницама често нису употријебљени с видљивим ефектима”, истиче се у документу.
У металској и електро индустрији, према смјерницама за развој привреде Републике Српске, треба постепено и системски приступити анализи и укидању парафискалних намета и унапређењу школског система.
“Независне новине” преносе да би, према том документу, у сектору текстила, коже и обуће радницима требало подићи плате, али и опремити школе ради извођења квалитетне разредне наставе, а привредницима омогућити приоритет у јавним набавкама.
Поједини проблеми идентификовани смјерницама за развој привреде Републике Српске, већ се рјешавају, и то у области дрвопрерађивачке индустрије.
Саша Тривић из Уније удружења послодаваца Републике Српске рекао је да је на недавном састанку којем је, уз министре, директоре и управу предузећа “Шуме Републике Српске”, присуствовао и предсједник Републике Српске Милорад Додик, са дрвопрерађивачима договорено да се с најзначајнијим прерађивачима потписују дугогодишњи уговори о испоруци сировина, а да ресорно министарство контролише “Шуме Српске” у реализацији уговора.

“Тражили смо хитне мјере за сређивање стања у овој области, а приједлози су усвојени уз минималне измјене. Већина приједлога је била обухваћена у смјерницама за развој Републике Српске”, истакао је Тривић.
Говорећи о нацрту смјерница за развој привреде Републике Српске, он је навео да је ријеч о радној верзији подложној промјенама, у чију ће израду у будућности, осим Владе и послодаваца, бити укључени и представници академске заједнице. /крај/бв/аб

Извор: СРНА