Бања Лука: Први кораци ка сајбер пчеларству

Sweden/USAID FARMA II пројект подржава обуку пчелара о употреби електронског пчеларског дневника и других иновативних ICT рјешења како би производња меда у БиХ постала ефикаснија.

Власник компаније „Кошница“ из Градишке, која производи мед и пчеларску опрему и репроматеријал, те професор на Пољопривредном факултету Универзитета у Бањалуци Горан Мирјанић каже да је веома важно да пчелари у БиХ прихвате идеју да наука и научници имају визију како да им помогну и учине пчеларство исплативијим, мање захтјевним и профитабилнијим. Све су то, како је додао, предности cyber пчеларства које тек треба бити примијењенено у БиХ.

Он и још тројица стручњака, уз подршку Sweden/USAID FARMA II пројекта, тренутно одржавају обуку за пчеларе. На обукама представљају електронски пчеларски дневник, прву локално произведену компјутерску апликацију за пчеларе и додатна ICT рјешења која су тренутно у употреби у развијенијим земљама.

Мирјанић каже да увођење нових технолошких рјешења није увијек лако, те да пчелари, као и многи други људи, не реагују добро на промјене и иновације.

– Зато кроз нашу обуку представљамо напредак пчеларских пракси. Полазимо од најпримитивнијег облика пчеларства, обрађујемо егзактно пчеларство којим се сада можемо бавити и долазимо до cyber пчеларства према којем се крећемо. Док то радимо, разговарамо и о здрављу ројева и кошница, повећању приноса и квалитетa меда, и наравно, о финансијским импликацијама таквог развоја и већој добити – појаснио је Мирјанић додајући да је у ЕУ добит у пчеларству порасла за 20 до 30% захваљујући употреби ICT-a.

Мирјанић и његове колеге су планирали одржати дванаест сесија обуке уживо и обухватити чак 600 пчелара у БиХ. Међутим, морали су се прилагодити ситуацији на терену и своју обуку премјестити у ICT домен и сесије одржати онлајн.

Тренутно одржавају укупно дванаест вебинара за удружења пчелара из Градишке, Приједора, Бихаћа, Живиница, Брчког, Бијељине, Бањалуке, Ливна, Добоја, Сарајева, Мостара и Требиња.

– Пчелари нису навикли на овакву врсту обуке па ћемо можда имати и много мањи одзив. Упркос томе, и даље имамо велику географску покривеност и усадићемо идеју о кориштењу ICT рјешења код критичног броја пчелара који показују склоност према таквом тренду већ самим учествовањем на вебинарима – навео је Мирјанић.

Напоменуо је да су нека технолошка рјешења попут SMS вага за кошнице које пчеларе обавјештавају о количини произведеног меда или звучни сензори и сензори за температуру и влажност који пчеларе могу упозорити на ројење или болести међу пчелама, још скупи и изван домета многих у БиХ. Међутим, апликација из домаће производње већ постоји и биће доступна бесплатно у трајању од једне године свим учесницима вебинара.

Мирјанић је рекао да су развили електронски пчеларски дневник. Та апликација ће омогућити пчеларима да све податке о својим кошницама биљеже директно у компјутере користећи мобилне телефоне као посредника, тј. једноставним аудио снимцима. Ови аудио снимке ће декодирати апликација и сви подаци ће бити унесени у базу података, тј. електронски дневник. Апликација ће анализирати податке и пружити пчеларима конкретне информације о томе шта требају даље учинити са сваком кошницом у колонији.

– Наука у БиХ не заостаје пуно за оном у ЕУ, па се надам и да ћемо моћи развијати додатне домаће апликације које ће наше пчеларство учинити конкурентнијим и профитабилнијим за све пчеларе – рекао је Мирјанић, саопштио је Sweden/USAID FARMA II тим.

Извор: ba.ekapija.com