Бања Лука: Суфицит у сектору дрвопрераде

Спољнотрговински суфицит Републике Српске за осам мјесеци ове године у сектору прераде дрвета, производње производа од дрвета и намјештаја био је 257 мил КМ и може се очеквати да до краја године буде 400 мил КМ, изјавио је данас секретар Удружења дрвопрераде и шумарства у Привредној комори Републике Српске Лазо Шиник.

– То је на добром путу да се ова година заврши на нивоу прошле године и може се очекивати да се у наредној години тај раст динамизује – истакао је Шиник.

Он је рекао да се продаја, након априла и маја када су били најјачи негативни ефекти пандемије вируса корона, значајно стабилизовала на тржиштима важним за Републику Српску, тако да је ниво продаје у иностранству остварен у августу већи за 11% него у истом мјесецу прошле године.

Шиник је навео да су прерада дрвета и производња производа од дрвета за осам мјесеци ове године остварили приближно исти обим производње као у истом периоду прошле године, што значи да упркос негативним утицајима пандемија вируса корона није имала неповољан утицај на ток производње, осим у априлу и мају када је оставрен највећи производни подбачај.

– Април и дио маја било је вријеме када се због пандемије није знало у шта се улази, то је период нефункционисања тржишта, отежаног промета, смањења наруџби – рекао је Шиник.

Он је нагласио да се у јуну, јулу и августу, када се узме у обзир репро-ланац шумарство и дрвна индустрија, ствари враћају у нормалне токове и остварени су добри резултати.

– Да ли ће се такви трендови одржати до краја године зависи од мјере у којој буду реаговала тржишта која су нама најзначајнија као што је то ЕУ, а посебно нек њене чланице као што су Њемачка, Италија Словенија, Аустрија, Хрватска, Чешка, Холандија – навео је Шиник додајући да је, након подбачаја у продаји у априлу и мају, у јуну, јулу и августу дошло до раста пласмана, посебно на тржишта Њемачке и Чешке.

Он је навео податке према којима је производња намјештаја у Српској усљед пандемије вируса корона за осам мјесеци ове године мања за 17% у односу на исти период прошле године, што је условно прихватљив резултат, као и да је највећи пад производње од 80% био у априлу.

Извор: ba.ekapija.com