Београд: Отворити иновативни стартап центар у Зворнику

Министар за иновације и технолошки развој Србије Ненад Поповић и министар науке и технологије Републике Српске Јасмин Комић договорили су се да током сљедеће године пред владама номинују реализацију пилот пројекта отварања иновативног стартап центра у Зворнику, који би објединио Универзитет Источно Сарајево, Технолошки факултет Зворник и Град Зворник.
Поповић је, након састанка у Београду, рекао новинарима да су разговарали о потенцијалима сарадње у иновацијама и новим технологијама између Републике Српске и Србије, имајући, прије свега, у виду специјалне везе и огроман потенцијал за сарадњу.
Он је додао да би иновативни стартап центар у Зворнику био намијењен младима који почињу свој бизнис, који треба да покажу своје иновације, да покажу предузетништво које је основа за њихов будући развој, додавши да би у региону Зворника тај центар могле да користе и општине са обје стране Дрине.
“Србија би у оквиру својих специјалних веза могла великим делом да финансира овај пројекат, али што је најважније, сво знање које имамо у нашем технолошком парку у Београду, у стартап центру у Нишу и у будућим центрима у Нишу и Новом Саду искористићемо да помогнемо нашој браћи у Републици Српској”, нагласио је Поповић.
Он је истакао да пројекат који ће, такође, бити кандидован пред двије владе, а који би био од великог значаја за цијелу Републику Српску и привреду, за повезивање науке и индустрије, с једне стране, и иновационог сегмента, с друге стране, је приједлог да се у Српској по узору на Србију оснује фонд за иновациону делатност.
“Једна изврсна институција која дуго постоји у Србији и која помаже младима и онима који су већ зрели, који се баве иновацијама и новим технологијама, да уз помоћ државе покрену предузетничке подухвате и добију финансирање за оно што је најпотребније за почетак”, додао је Поповић.
Он је навео да су се договорили да ће Србија дати сву стручну подршку да би фонд Републике Српске могуће већ сљедеће године заживио у Српској, те да је сигуран да ће и материјална помоћ из Србије да дође.
Поповић је додао да су на данашњем састанку разговарали и о прекограничној сарадњи, те да су се договрили да заједно конкуришу за ЕУ фондове који подржавају иновације и нове технологије.
“Сви пројекти о којима смо разговарали имали су за основу што ближу сарадњу између Србије и Српске, поготову младих поколења и оних који се баве иновацијама и инжењерством, имајући, пре свега, увек у виду нова запошљавања и нова радна места”, истакао је Поповић.
Министар науке и технологије Републике Српске Јасмин Комић је навео да у Републици Српској већ дужи низ година постоји такмичење за најбољу технолошку иновацију, што је начин за иницирање иновативност која је изузетно важна.
“Јачање прекограничне сарадње је начин и да дођемо до пријеко потребних средстава којима би требало да се регулише много ових пројеката. Ми смо у стратегији научног и технолошког развоја предвидјели фонд за иновациону дјелатност и нашли смо много разумијевања код Поповића да добијемо потребну помоћ да тај фонд што пре угледа светлост дана”, каже Комић.
Он је истакао да постоји и сарадња коју, такође, треба интензивирати и то између фонда “Др Милан Јелић” и Фонда Доситеја.
“С обзиром на чињеницу да велики број наших студената студира у Србији, то би обезбиједило да везе између Србије и Српске буду још јаче и боље и да млади људи остану овде и дају свој пуни допринос развоју и Републике Српске и Србије”, рекао је Комић.

Извор: СРНА