Бијељина: Модерне радионице за квалитетнију праксу

У Бијељини је прошлог петка промовисан пројекат “Практична настава на радном мјесту” као дио програма “Прилика плус”, који проводи Републичка агенција за развој малих и средњих предузећа а финансијски подржава Влада Швајцарске.
Вриједност овог пројекта је 250.000 КМ, а Град Бијељина као реализатор пројекта, суфинансира са 45.000 КМ.
Координатор пројекта у име Републичке агенције Момир Ширко рекао је на конференцији за новинаре да је постигнут циљ повезивања сектора образовања и привреде у локалној заједници и да су кроз програм “Прилика плус” три школе у Бијељини које образују дефицитарна занатска занимања опремљене модерним радионицама за бољи практичан рад.
Ширко је најавио да ће се кроз програм “Прилика плус” радити и на унапређењу образовања одраслих, којима је потребна одређена обука како би олакшали пут до запослења.
Према његовим ријечима, овај пројекат је школама, предузећима и локалним самоуправама дао алат и показао како треба и може да се добро ради на приближавању образовања квалитетног кадра за потребе привреде у локалној заједници.
Градоначелник Бијељине Мићо Мићић похвалио је овај пројекат којим се афирмишу занати као дефицитарна занимања у граду, попут столара, пекара, кувара и конобара.
Он је истакао да су кроз пројекат “Прилика плус” у три градске школе које образују ученике за дефицитарна занимања модерно опремљене и радионице за практичну наставу.
Шеф градског Одсјека за локални развој и координатор пројекта “Прилика плус” Анкица Тодоровић рекла је новинарима да је, уз три средње стручне школе, у пројекат укључено и седам привредника који имају ученике на практичној настави.
Према њеним ријечима, с циљем усклађивања система образовања са потребама локалне привреде одржано је и девет радионица за девет дефицитарних занимања у Бијељини, а за ова занимања је хармонизован и модернизован програм практичне наставе.
“Значај свега је да добијемо квалификовану и квалитетну радну снагу након завршеног заната, што је и подршка привредницима и допринос запошљавању”, закључила је Тодоровићева.
У пројекту су учествовали Техничка школа “Михајло Пупин”, Пољопривредна и медицинска школа, Средња стручна школа Јања, као и предузећа “Орао”, “Мега-дрво”, “Житопромет”, “Сан Марко”, Ветеринарски институт “Др Васо Бутозан”, “Глобус” и “Станишићи”.

Извор: СРНА