Брчко: Ускоро предузеће за производњу кошница

За Милана Драгичевића из Удружења Голуб нема одмора. Удружење покренуто од неколико ентузијаста у Брчком, данас је израсло у једну од кључних организација за промоцију руралног развоја, подизање свијести о заштити животне средине и одрживе пољопривреде.
– Удружење је настало, првенствено, као жеља да се унаприједе услови живота у руралним крајевима Брчко дистрикта БиХ. Чланство Удружења чине не само пољопривредни произвођачи, већ и стручњаци из разних области. Већ смо имали низ успјешних пројеката у промоцији туризма, раду са заједницом и доказали смо да можемо направити важне искораке за наше друштво – казао је Драгичевић.
У сарадњи са USAID/Sweden FARMA II пројектом, удружење је покренуло Пчеларски центар у Брчком наводи се на сајту фармабих.ба.
– Ускоро кроз удружење желимо регистровати и предузеће како би могли да своје пословне идеје ширимо на озбиљнији начин те да реализујемо неке прелиминарне договоре око извоза наших производа. У нашем Пчеларском центру у Брчком се производе кошнице свих типова и то на најквалитетнији и најсавременији начин када је у питању столарски занат. Капацитет нам је око 300 кошница на мјесечном нивоу што није довољно ако би се опредјелили на већи ниво рада који предвиђа извоз и продају на велико. Но, ми смо поносни и на своје тренутне резултате те вјерујем да простора за напредак има – поручује Драгичевић.
Осим кошница, у Пчеларском центру производе и сатне основе по систему хладног ваљања.
– Уз ову линију спојили смо и стерилизацију под притиском – у аутоклаву, што на Балкану нико још није урадио. Да напоменемо, једино стерилизација у аутоклаву на температури од 135 степени целзијуса уз притисак од 3,4 бара у трајању од 30 минута гарантује потпуну стерилизацију воска. У плану смо да тражимо партнере за куповину додатне опреме и машине које ће нам омогућити да запослимо око 15 радника, како бисмо достигли одговарајуће количине за купце у иностранству – појашњава Драгичевић.
Тренутно раде на реализацији више појединачних послова како би били што конкурентнији на тржишту, те проширење провели на најбољи могући начин. Све то тражи усавршавање производње кошница и сатних основа, набавку нових машина, набавку репорматеријала одговарајућег квалитета, потписивање уговора с пиланама како би осигурали основну сировину за рад, набавку чистог пчелињег воска те упошљавање нових радника.
У току је и реализација додјеле кошница које сами производе младим пчеларима који су прошли пчеларску обуку и који желе да се наставе бавити пчеларством.
– Кључна помоћ USAID/Sweden FARMA II пројекта је била кроз набавку двије столарске машине и линије за израду сатних основа. Међутим, поред тога добили смо много добрих савјета и проширили смо своје знање. Порука свим тренутним и будућим произвођачима је да никада не посустају и да не одустају. Вриједно да раде и да се труде максимално да унаприједе свој посао – закључује Драгичевић.

Извор: ba.ekapija.com