Чувањем животне средине повећавају и профит

Уз подршку C2C фонда ПД „Натура“ из Источног Новог Сарајева постала је прва фарма кока носиља у регији Источно Сарајево која је збринула отпад на адекватан и еколошки прихватљив начин.

Од 2002. године када су започели производњу конзумних јаја, почело је гомилање стајњака чије су количине постале толико велике да су почеле да угрожавају не само околину, него и пословање самог предузећа. Збрињавање стајњака на адекватан начин захтијевало је већу инвестицију од оне коју је предузеће могло самостално реализовати, па је подршка C2C фонда и више него добродошла. Не само да је несметано настављена основна производња конзумних јаја, већ је покренута и производња пелета.

„Захваљујући гранту набавили смо опрему за пелетирање стајњака коју смо инсталирали у намјенски направљени објекат. Током имплементације пројекта запослили смо три особе, а прве количине произведеног пелета подијелили смо социјално угроженим породицама и на тај начин показали да смо друштвено одговорна фирма која има слуха за потребе заједнице у којој послујемо. Укупна вриједност пројекта износила је 87.464,72 КМ, а учешће C2C фонда је 39.116,60 КМ,“ кажу у „Натури“.

Задовољни су што више нема опасности од загађења животне средине, а неће бити ни ширења неугодних мириса што је сметало околном становништву и угоститељским објектима у близини.

„Заиста треба истаћи да је Challenge фонд један од ријетких који препознаје и мале привредне субјекте који имају снагу, вољу и жељу за радом и даљим напредовањем у својој бранши. Имплементација овог пројекта за нас је била велика одскочна даска за даље инвестирање којом смо отворили нову етапу у пословању. Постали смо озбиљан привредни субјект препознатљив на тржишту. Такође, задовољство је било радити са професионалним тимом C2C пројекта,“ истичу у „Натури“.

Иначе, ова фирма почела је производњу конзумних јаја као породични микро бизнис 2002. године са капацитетом од 200 кока носиља. Опрема и просторије које су тада кориштене биле су неусловне и импровизоване. Обим пословања временом се ширио па је почетком 2012. године регистрована дјелатност. Тренутни капацитет фарме је 8.000 кока носиља и 2.000 кока које се одгајају. Планирани приход за ову годину је око 200.000 КМ.

Добит се инвестира у проширење капацитета и модернизацију опреме, а у наредном периоду се очекује и почетак извоза пелета.

Захваљујући средствима Шведске агенције за међународни развој и сарадњуСида/Амбасаде Шведске у Босни и Херцеговини успостављен је Challenge to Change, C2C, програм. Пројекат проводе Сарајевска регионална развојна агенција СЕРДА и Развојна агенција Републике Српске-РАРС. Партнер у пројекту је и Регион Остерготланд, Источна Шведска. Главни циљ пројекта је јачање привредног развоја у БиХ, као и сарадње Шведске и БиХ.

natura-2 natura-3