Радници највећа вриједност

Од мале радионице и занатске радње, преко електроградње и трговине до у коначници прераде дрвета и производње у којој је запослено 324 људи. Тако се у најкраћем може описати развојни пут предузећа “Елград” из Теслића, а које већ 17 година успјешно послује у овој области и представља битан фактор како за локалну заједницу, тако и за индустрију РС. У почетку ова фирма се бавила само прорезом трупаца, али се пословање ширило, па данас производе намјештај од пуног дрвета, фурнир, спојене плоче, биогориво, брикет и пелет, који су своје тржиште нашли у далеким земљама попут Кине и Јапана, те земљама западне Европе.
Према ријечима директора Ђорђа Гајића, пословни резултати бољи су из године у годину, што показује и константан раст прихода, који је прошле године прешао цифру од 15 милиона марака. “Наша мисија је да стварамо производе високог квалитета који подлијежу стандардима европског и свјетског тржишта, а наша највећа вриједност су наши запослени и дугогодишње искуство стварано повезивањем стандарда свих култура и потреба друштва. Пословање развијамо константним унапређењем и усвајањем нових технологија и производних процеса, а кроз транспарентан однос с партнерима и купцима”, каже Гајић.
Визија предузећа је задржати водећу позицију на домаћем тржишту, али и побољшати положај на иностраном. “Јачамо производњу стратешким развојем и растом производног процеса кроз нове технологије, повећањем конкурентности наших производа на ино-тржишту и увођењем нових радних мјеста. Пружамо прилику младим едукованим људима да остану у својој земљи и да на свој начин доприносе развоју друштва и унапређењу постојећег стања”, прича он.
Као и сви дрвопрерађивачи, и овај има проблем с недостатком сировине. Иако је РС богата дрвним шумским сортиментима, “Шуме РС”, тврди Гајић, не поштују уговоре и не обезбјеђују довољне количине па су препуштени сами себи. То аутоматски доводи и до проблема у производњи, гдје се обавезе према купцима не могу испоштовати, а не може се ни радити у пуном капацитету.
“Такође, проблем је недостатак неквалификоване радне снаге, јер углавном код нас се запошљавају необучени радници, који када стекну искуство и потребна знања одлазе на инострано тржиште рада”, каже он.
Сматра како би се помоћ надлежних огледала првенствено у обезбјеђењу довољне количине дрвних сортимената, али и у стварању бољег пословног амбијента, пореским олакшицама, реорганизацијом школства. Планови за будућност су развојно оријентисани па предузеће планира и даље повећавати своје производне капацитете за прераду дрвета, повећати степен финализације производа од дрвета и усвајати нове производе кроз нове технологије. Наведено ће, сматрају они, имати за посљедицу повећање укупног прихода предузећа, повећање броја запослених радника и повећање добити предузећа.

 

ПРОФИЛ

Назив: “Елград” д.о.о.
Сједиште: Доњи Ранковић, Теслић
Основано: 1991.
Дјелатност: Прерада дрвета
Број запослених: 324
Контакт: www.elgrad.rs.ba  053/459-020

 

О ПРОЈЕКТУ 50+

50Пројекат 50+ покренули су „Независне новине“ и Привредна комора Републике Српске, а у оквиру пројекта промоције домаће производње „Наше је боље“.
Он ће трајати током 2017. године, а планирано је континуирано представљање успјешних приватних предузећа, која послују у нашој земљи, а запошљавају 50 и више радника.
Циљ пројекта је представити што више позитивних примјера приватног предузетништва, како бисмо подстакли инвестиције и развојне програме и како би јавност била упозната с пословним могућностима, производним асортиманом или услугама које пружају домаће компаније.
Пројекат се реализује уз подршку и помоћ Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа РС и Министарства индустрије, енергетике и рударства РС.

Извор: Независне новине