Соколац: Кластер успјешно реализовао 12 бизнис планова
Пољопривредни кластер “Сарајево-Романија-Подриње” је од оснивања, у мају прошле године, успјешно реализовао 12 бизнис-планова у овим регијама и радио на промоцији пољопривредних произвођача и њихових производа, рекла је менаџер овог кластера Жељка Пејовић.
Она је рекла новинарима да је на Сокоцу одржана прва редовна Скупштина овог кластера, чије је одржавање пролонгирано због епидемије вируса корона.
Пејовићева је изразила задовљство што је манаџмент овог кластера остварио добру сарадњу са свим локалним заједницама.
Према њеним ријечима, осим помоћи коју су пружили пољопривредницима подјелом сјетвених пакета, једна од најзначајнијих активности Кластера је и оснивање интернет платформе “Плодови села”.
“Ова интернет платформа служи за промоцију пољопривредника који на тај начин нуде производе из свог узгоја, при чему крајњи купци могу да дођу до тих производа директним контактом са произвођачем, па чак и да сами на газдинству одаберу производе”, навела је Пејовићева.
Менаџер пројекта “Развој конкурентности у руралним подручјима” Драган Вучковић рекао је да је, при осмишљавању овог пројекта заједно са представницима ИФАД-а, један од циљева био формирање кластера, по узору на Европу у савремени свијет.
Он је подсјетио да је у оквиру овог пројекта основано седам кластера у Републици Српској који веома успјешно раде, те да је Кластер “Сарајево-Романија-Подриње” организован међу првима.
Према његовим ријечима, Кластер обрађује три кључна питања у области пољопривреде – промоцију производа, маркетинг и брендирање, која су раније остајала ван домашаја свих досадашњих организација које су се бавиле овим темама.
Вучковић је изразио задовољство веома добрим развојем сарадње свих битних актера у области пољопривреде – од произвођача, преко савјетодавне службе, материјалне подршке до промоције пољопривредних производа кроз Кластер.
Драган Бејатовић из соколачке Подручне јединице Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди при Министарству за пољопривреду, шумарство и водопривреду Српске, рекао је да је улога ресорног министарства и Пољопривредног кластера “Сарајево-Романија-Подриње” да заједнички раде на реализацији бизнис-планова, да дају подршку пољопривредним произвођачима кроз разне обуке, едукације и да обилазе терен.
На подручју 12 општина Сарајевско-романијске и горњодринске регије, на којима дјелује Подручна јединица Соколац реализовано је 12 бизнис-планова којима су подржани производња кромпира, малинарставо, пчеларство и воћарство кроз бизнис-планове за производњу шљива.
Предсједник Удружења пољопривредних произвођача “Агро-план” из Рогатице Миланко Ристановић рекао је да ово удружење од прошле године окупља произвођаче кромпира који заснивају производњу на мањим површинама.
“То су претежно корисници који су добили стартап пакете од фирме `Агрос` и засновали производњу на површини од око шест дунума, чиме им је омогућено да са мањим средствима покрену своју производњу”, каже Ристановић.
Он је нагласио да је ова година изузетно добра за произвођаче кромпира на подручју општине Рогатица, те да су на неким парцелама приноси увећани 20 до 30 одсто у односу на претходне године.
Према ријечима Ристановића, пласман тих производа је питање које ће убудуће рјешавати заштитом ознаке географског поријекла рогатичког кромпира, што ће омогућити бољи пласман и повољнију цијену тог производа.
Првој скупштини Пољопривредног кластера “Сарајево-Романија-Подриње”, одржаној јуче на Сокоцу, присуствовали су представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске – Ресора за пружање стручних услуга у пољопривреди /Подручна јединица Соколац/, Пољопривредног факултета у Источном Сарајеву, пољопривредних удружења, произвођачи, као и они који нису чланови Кластера.
Извор: СРНА