Србац: Побољшан пословни амбијент

Поводом предстојећих новогодишњих и божићних празника, начелник општине Млађан Драгосављевић организовао је пријем на којем се окупило преко 30 србачких привредника. Овај састанак је био веома конструктиван јер су се могле чути актуелне информације о привредном развоју у Српцу, а уз међусобни дијалог дате су смјернице на побољшању свеукупног привредног амбијента.
Начелник Млађан Драгосављевић је рекао да је у посљедње вријеме присутан читав низ позитивних показатеља који дају за право да можемо са оптимизмом гледати на развој привреде у наредном периоду.
“Иако обим привредних дешавања још увијек није достигао жељени ниво, сматрам да смо у времену бројних изазова направили значајне помаке ка стварању повољног пословног амбијента. У складу са својим надлежностима покушаћемо пружити помоћ привредницима да ријеше неке од проблема који их оптерећују како би још квалитетније пословали”, рекао је начелник Драгосављевић.
Начелник Одјељења за привреду, пољопривреду и друштвене дјелатности, Марко Михољчић, рекао је да је опредјељење локалне управе да ради на побољшању услова рада постојећих предузећа и реализацији нових пословних идеја. Према његовим ријечима, боље стање у малој привреди темељ је за већу запосленост на подручју општине а самим тим и за цијели друштвени развој.
“Kрајем 2017. године имали смо 224 самостална предузетника и тај број се није битније мијењао. Од тога је највише њих у занатству 73, трговини 69 и угоститељству око 50. Имамо повећање регистрованих предузећа из области занатства и пољопривреде. С друге стране, као најчешћи разлог престанка обављања дјелатности је економска неоправданост и немогућност даљег измирења пореских и других обавеза”, рекао је Михољчић.
Он истиче да је на подручју србачке општине најзаступљенија прерађивачка индустрија, трговина на велико и мало, пољопривреда и шумарство. Додаје да је око 170 правних субјеката предало завршне извјештаје АПИФ-у а укупно има преко 400 регистрованих у свим формама правних лица.
“Према информацији о привредним кретањима и запослености за прошлу годину видљиво је да је дошло до пораста укупних прихода који су износили 240 милиона KМ и већи су за 35 милиона у односу на 2016. годину. Највећи приход забиљежен је у прерађивачкој индустрији 177 милиона KМ, трговини на велико и мало 32 и пољопривреди и шумарству 12.5 милиона KМ”, рекао је Михољчић.
Према његовим ријечима, највећи удио у остварењу укупних прихода има предузеће “Систем екологика” из Ситнеша које је у значајној мјери повећало свој обим посла у протекле двије године.
Михољчић каже да је просјечна плата на подручју општине Србац у 2017. години износила 742 KМ и налази се у порасту, али је и даље мања у односу на републичку која износи 835 KМ.
“Kрајем 2017. године имали смо 2740 запослених лица а са 31. октобром ове године тај број је порастао на 2833 лица и то је евидентна узлазна путања у односу на раније године. Ако се настави овакав тренд до краја године бисмо могли имати највећи ниво запослености још од 2010. године”, рекао је Михољчић.
Највећи проценат запослених је у прерађивачкој индустрији 49 одсто, трговини на велико и мало 20 одсто и пољопривреди и шумарству 8 одсто.
Према подацима Републичког завода за статистику, закључно с крајем прошле године било је 1657 незапослених лица а са 31. октобром их је 1524.
“Ова разлика је зависи од бројних фактора, почевши од оних који су у међувремену дошли до посла, до оних који се не пријављују Заводу за запошљавање и одлазе на рад у друге земље. Чињеница је да је у значајној мјери смањен број незапослених јер их је 2014. године било чак 1900”, рекао је Михољчић.
Додаје да је општина Србац на 18. мјесту према укупним приходима у односу на друге општине у Републици Српској.
Међу привредницима који су присуствовали пријему био је и директор фирме “Kолектор ЦЦЛ”, Предраг Зорић, који је изразио задовољство што је ова фирма отворила производни погон у индустријској зони Црнаја и нагласио добру сарадњу са локалном власти.
Он је истакао да је до сада у производни процесс у Црнаји уложено око 2.5 милиона KМ и додао да предузеће има велике амбиције јер планира да шири производњу и запосли још већи број радника којих је у овом тренутку радно ангажовано више од стотину.
У дискусији су учествовали и други привредници који су истакли потребу чешћег окупљања како би се сагледали њихови проблеми а тражили су да се ријеше још нека важнија питања попут додјеле концесија, разних врста подстицаја и слично.
“Ово је био користан састанак и вјерујем да ћемо се редовније виђати како бисмо размијенили искуства и видјели како можемо једни другима помоћи. Добили смо гаранције локалне управе да ће на томе озбиљније порадити”, рекао је директор и власник фирме “Агроунија”, Зоран Kнежевић.
Један од закључака са састанка је да ће се наредне године порадити на оживљавању Привредног савјета општине Србац, који је основан прије неколико година али никада није заживио у мјери од које се то од њега очекивало. У тадашњи састав Привредног савјета уврштено је 25 привредника и пет представника локалне управе а на сличан начин би требао бити организован и у наредном периоду.
Договор је да се Привредни савјет састаје најмање четири пута годишње како би се анализирало стање у привреди и актуелна проблематика, те покушало пронаћи заједничко рјешење.

Извор: Општина Србац