„Супер жена“ и „Мислилица“ ускоро на тржишту

Седам младих, образованих дјевојака из Зворника стоји иза двије пословне идеје које би ускоро могле да прерасту у конкретне бизнисе. „Супер жене“  – правница Тамара Јовић, професор разредне наставе Зорица Митровић, дипломирани политиколог  Бојана Танацковић и студент англистике Ана Глишић, уз помоћ фондације „Мозаик“, разрађивале су своју идеју успостављања сервиса за чишћење домова и заједничких просторија у стамбеним објектима.
– Нас седам смо формирале два тима и пријавиле двије бизнис идеје. Кроз цијели процес, до освајања 3.000 КМ за прототип, имале смо на располагању менторе који су нас усмјеравали у ком правцу да размишљамо и како да гледамо на читав процес. За прототип се борило 11 група, а од стране комисије је одлучено да њих 7, међу којима су обје групе из Зворника, добије прилику да уђе у период инкубације и дају све од себе да покрену свој бизнис. Ми смо сада у периоду инкубације  кроз који радимо на усавршавању својих производа и услуга, при чему имамо потпуну подршку ментора и маркетинг тима Фондације Мозаик. Након периода инкубације „борићемо“ се  за инвестицију од 15.000 КМ којом ћемо да покренемо свој бизнис – каже Тамара.
Друштвени бизнис „Супер жена“  бавиће се пружањем услуга површинског и дубинског чишћења домова и заједничких просторија етажних власника. Покретањем овог предузећа рјешаваће се незапосленост жена без квалификације и изнад 40 година старости, јер је то тренутно најугроженија категорија незапослених којој се придаје мало значаја. Такође, бизнис подразумијева и улагање средстава и напора у едукацију ових жена у виду описмењавања, радионица ручних радова, курсева рачунарства, страних језика, самоодбране и укључивања у друштвене активности.
Око друге пословне идеје окупиле су се економиста Марија Башић и психолози Маријана Таборин и Наташа Ерић. Њихов друштвени бизнис је збирка едукативних игрица ,,Мислилица“ за подстицање интелектуалног, емоционалног, социјалног и графомоторичког развоја дјеце узраста од 3 до 7 година.
– Проблем који рјешавамо је заокупљеност дјеце савременом технологијом, а опште је познатно колико њена претјерана употреба има негативан утицај на развој дјетета. Наш циљ није да дјецу у потпуности одвојимо од савремене технологије, него да се заокупљеност смањи у одређеној мјери. Тренутно се налазимо у фази тестирања и усавршавања прототипа, а већ у мају мјесецу ће наш производ, као један од ријетких домаћих, бити доступан на тржишту БИХ. Циљ нам је да се проширимо и на земље у региону – појашњавају ове дјевојке.

извор: Град Зворник