Од два радника до регионалног бренда
Од скромног почетка у којем су учествовали само супруга и он, до фирме која има 120 стално запослених радника, на хиљаде коопераната и која само у овој години спрема инвестиције од два милиона КМ, гласио би кратак сажетак пута који је прошла билећка мљекара “Пађени”.
Ненад Вукоје, њен оснивач и директор, каже да је рецепт за успјех, прије свега, рад, након којег долазе воља, хтијење, одрицање и храброст. Од већ споменутих скромних почетака, “Пађени” је постао симбол за квалитетне производе и праву домаћинску компанију, гдје се радници осјећају као дио породице и с осмијехом долазе на своја радна мјеста.
“Прије три године смо имали раст од 32 одсто, прије двије 37, а прошле 21 одсто. Ове године смо, такође, планирали раст од 21 одсто, и према првом тромјесечју смо га већ пребацили. Ове године смо планирали и почели већ радити на инвестицији вриједној од 1,5 до два милиона КМ, све у производњу, то јест проширење производног простора за 800 квадрата, набавку нових, најсавременијих пакерица за јогурт. Доста новца је намијењено и за опремање лактофризних станица. Чак смо и једном нашем кооперанту уредили музилиште, јер се ради о вриједном човјеку који има врло добро млијеко, али нема довољно средстава да то сам направи”, казао је Вукоје.
У текућој години, према процјенама, “Пађени” ће откупити преко два милиона литара млијека. Вукоје каже да је за сваку компанију која жели да буде успјешна важно више ствари. Ту је константно улагање у модернизацију, краткорочно и дугорочно планирање реално остваривих циљева, прецизна организација фирме и задужења те однос према радницима. Управо поменути однос према радницима се можда и најбоље огледа у томе што руководство “Пађена” подстиче своје упосленице да се остварују као мајке и да ни најмање не страхују за посао, који ће их увијек чекати.
“Младе дјевојке подстичемо да се удају и рађају, да се не боје да ће бити неких проблема. Чак смо имали случајеве особа које су биле на пробном раду и остале у другом стању. Њих смо одмах запошљавали на неодређено како би биле сигурне за свој посао и престале се бринути хоће ли се имати гдје вратити послије трудничког боловања”, прича Вукоје.
На крају сваке године у “Пађену” се прави план за сваку сљедећу и, како кажу, до сада им се није десило да зацртано и не испуне.
“Ми већ сада знамо све активности до 2030. године. Пазите, то нису имагинарне ствари, већ реални циљеви. Такође, компанија је уређена тако да смо сви тим, овдје ништа не зависи од једног човјека – па да када сутра мене, на примјер, не буде, све пропадне. Наш тим чине млади људи, факултетски образовани, који ће у будућности носити фирму”, говори Вукоје.
Визија фирме је да, како каже, постану апсолутни лидери у својој области, како у БиХ, тако и у добром дијелу региона. Још један од планова компаније “Пађени” је и изградња репроцентра за одгој младих јуница.
“Идемо с тим да у нашој фарми увијек имамо 500 грла у мужи и подмладак од 200 грла, сваке године. С тим да бисмо подмладак дали кооперантима по изузетно повољним условима и који би они плаћали кроз млијеко и на колико год година им одговара”, истиче Вукоје.
С проблемима се, кажу, не сусрећу, јер их рјешавају и прије настанка, али зато је неразумијевање надлежних често.
“Држава и локална заједница би морале више да помогну нашим кооперантима. У свим општинама које ја покривам причао сам са свим начелницима и док смо разговарали, сви су били вољни да помогну, али послије је све остало само на причи. Такође, сматрам да би се тих 60 милиона које Министарство издваја за пољопривреду могло пуно боље искористити. Нашим политичарима су генерално видици сужени, некада је само мрвица довољна да се много тога промијени, али ето. На неки начин препуштени смо сами себи”, закључује Вукоје.
ПРОФИЛ
Назив: Мљекара “Пађени” д.о.о.
Сједиште: Билећа
Основано: 1999. године
Дјелатност: Производња млијека и производња производа од млијека
Број запослених: 120
Контакт: http://padjeni.com/ +387-59-490-777
О ПРОЈЕКТУ 50+
Пројекат 50+ покренули су „Независне новине“ и Привредна комора Републике Српске, а у оквиру пројекта промоције домаће производње „Наше је боље“.
Он ће трајати током 2017. године, а планирано је континуирано представљање успјешних приватних предузећа, која послују у нашој земљи, а запошљавају 50 и више радника.
Циљ пројекта је представити што више позитивних примјера приватног предузетништва, како бисмо подстакли инвестиције и развојне програме и како би јавност била упозната с пословним могућностима, производним асортиманом или услугама које пружају домаће компаније.
Пројекат се реализује уз подршку и помоћ Републичке агенције за развој малих и средњих предузећа РС и Министарства индустрије, енергетике и рударства РС.
Извор: Независне новине