Бања Лука: Одлуком о Гарантном програму уводе се нове мјере подршке привреди

Одлуком о Гарантном програму подршке привреди за ублажавање посљедица пандемије болести ЦОВИД 19 изазване вирусом САРС-ЦоВ-2 коју је Влада Републике Српске донијела на данас одржаној 78. сједници, биће олакшан приступ финансијским средствима за микро, мала и средња предузећа издавањем гаранције за обезбјеђење потраживања по кредиту одобреном од банке или микрокредитне организације.

Помоћница министарке финансија Сњежана Рудић, изјавила је на конференцији за новинаре одржаној послије сједнице Владе Републике Српске, да је Гарантни програм припремљен по угледу на најбољу међународну праксу, поштујући правила струке, те узимајући у обзир фискални капацитет Републике Српске.

Циљ Гарантног програма је олакшавање приступа финансијским средствима за привредне субјекте издавањем гаранције за обезбјеђење потраживања по кредиту одобреном од финансијске организације, тј. обезбјеђењем дјелимичне заштите од кредитног ризика тих предузећа, повећаног економским посљедицама пандемије.

“Дјелимична гаранција значи да се у оквиру Гарантног програма омогућава предузећима да добију кредите уз колатерал Републике Српске који ће омогућити, или обарање каматне стопе од пословних банака или добијање оног кредита за који немају властитог колатерала”, објаснила је Рудићева.

Она је навела да износ кредита за микропредузећа не може да прелази 30.000 КМ, за мала предузећа 100.000 КМ, а за средња 250.000 КМ и додала да се очекује да банке својим клијентима понуде грејс период од три до 12 мјесеци, а рок отплате најдуже четири године.

Вриједност програма у погледу максималног износа гаранције је 50 милиона КМ, а циљани ниво кредита, које банке и микрокредитне организације из властитих средстава одобравају, износи 238 милиона КМ.

Помоћница министарке финансија је истакла да се ова гаранција, првокласни колатерал Републике Српске добија бесплатно од Републике Српске, али уколико привредни субјекти не испуни неки од услова у периоду кориштења кредита биће обавезани да плате премију ретроактивно.

“Намјера је да се подрже само она привредна друштва која су истински погођена пандемијом, која су била позитивна у свом пословању са крајем прошле године и која избијањем ванредне ситуације нису имала неизмирених обавеза по пропису Агенције за банкарство”, изјавила је помоћница министарке финансија.

Гарантним програмом који је средњорочна мјера подршке привреди, управљаће Гарантни фонд који ће расписати јавни позив банкама и микрокредитним организацијама да се јаве са исказаним интересом и намјерама везаним за конкретне кредите које су спремни да, уз овакав колатерал, понуде својим клијентима. Програм ће трајати до краја године.