Источно Сарајево: Брендирање домаћих производа

Министар трговине и туризма Републике Српске Предраг Глухаковић рекао је јуче у Источном Сарајеву да се куповином домаћих производа помаже њихово брендирање, те нагласио да је брендирање домаће пољопривредне производње веома важно јер у Српској постоје веома квалитетни производи, као што су ајвар, вина, млијечни производи.
Глухаковић је истакао да је потребно направити квалитетан производ, а потрошачи ће то препознати.
Он је навео да произвођачи прво морају да се одлуче за брендирање, које није једоноставно и финансијски је захтјевно, те напоменуо да је потребно да много тога промијене и у производњи, а онда у паковању и маркетиншкој презентацији.
“Код нас још има скептичних људи који кажу – `Па, добро продаћу оно што могу, а друго ћемо видјети`”, рекао је Глухаковић новинарима пред почетак конференције “Брендирање домаћих производа – Наше је боље”.
Он је истакао да се може рећи да је у бањском смислу бренд теслићка “Бања Врућица”, која је препознатљива у бањском сектору у Европи и која сваки мјесец биљежи све већи број долазака како страних, тако и домаћих туриста.
Глухаковић је подсјетио да Влада Републике Српске жели да и Јахорини врати сјај из 1984. године и чини све да Олимпијски центар “Јахорина” постане бренд.
“Ово што ми сада чинимо у сфери брендирања наших производа само показује да желимо да помогнемо људима да се одлуче да крену у савремени облик производње”, нагласио је Глухаковић.
Он је као примјер навео “Плантаго чајеве” из Бањалуке који су само промјеном паковања постигли много и сада се могу наћи у свим маркетима.
“То показује да треба само један мали корак да се учини доста тога”, додао је Глухаковић.
Помоћник министра трговине и туризма Душанка Тегелтија нагласила је да су домаћи производи квалитетнији, њиховом куповином јача се појединац и друштво, а чувају се радна мјеста.
“Наши производи су заиста квалитетнији и они прођу све процедуре за извоз јер се такмичимо са високоразвијеним земљама да бисмо могли извозити у Европу. Ми се трудимо да задовољимо све могуће критеријуме”, рекла је Тегелтија.
Она је подсјетила да је Хрватска прије мјесец дана објавила резултате поређења производа који из Њемачке улазе у Хрватску који показују да су од 26 испитаних производа само четири имала исти квалитет и у Њемачкој и Хрватској.
“Ови подаци говоре да увозимо све и свашта и да у БиХ шаљу производе лошијег квалитета. Ми не добијемо `Нутелу` у БиХ онакву каква је у Њемачкој, нити `Милка` чоколаду, ни храну за дјецу, што је поражавајуће”, указала је Тегелтија и додала да Министарство, у сарадњи са Привредном комором, широм Српске организује конференције о брендирању и проводи кампању “Наше је боље”.
Представник Министарства пољопривреде Републике Српске, Ресор за пружање стручних услуга у пољопривреди Подручна јединица Соколац Јелена Влачић истакла је да су у Републици Српској тренутно заштићена само два пољопривредна производа, а то су романијски скоруп и херцеговачки мед.
Влачићева је рекла да је већ дуже у процедури брендирање романијског скорупа-кајмака, а у фебруару су добили рјешење о заштити имена и поријекла.
Она је додала да Удружење произвођача романијског скорупа-кајмака, које је основано 2014. године, дјелује на подручју општина Соколац, Хан Пијесак и Рогатица, окупља 25 чланица које иду на појединачно регистровање у Институту за интелектуално власништво. Она је истакла да је сљедећи корак заштита жига и усклађивање легислативе.
Након конференције у Културном центру Источно Сарајево седам удружења са подручја Сарајевско-романијске регије представиће производе из домаће радиности.

Извор: СРНА